Nagroda powstała w 1995 roku, w 100. rocznicę urodzin Witolda Hulewicza (1895 –1941), poety z kręgu polskich ekspresjonistów, tłumacza m.in. Manna, Goethego, Rilkego, za zgodą i przy wsparciu Jego najbliższych: córki Agnieszki i jej męża Romana Feilla. Corocznie Kapituła Nagrody powołuje Jury i przyznaje nagrody w dziedzinach twórczości literackiej, artystycznej i naukowej oraz działalności organizacyjnej i społecznej. Obecnie Kapitułę Nagrody im. Witolda Hulewicza tworzą: ks. dr Ireneusz St. Bruski – prezes Stowarzyszenia i przewodniczący Kapituły, Joanna Pogórska – sekretarz Stowarzyszenia, dr hab. Kazimierz Świegocki – przewodniczący Jury i red. Stefan Truszczyński.
Z tekstu Ireneusza St. Bruskiego, przewodniczącego Kapituły Nagrody:
„Tegoroczna Nagroda powędruje w różne zakątki Polski oraz za granicę. Za zasługi na polu nauki Nagrodę Honorową otrzyma prof. Wiesław Binienda z Uniwersytetu w Akronie (USA). Dwie Wielkie Nagrody zostaną przyznane już pośmiertnie, choć decyzje dotyczące ich nadania zapadły jeszcze za życia Laureatów: dr. Mariana Króla (1939 – 2024) z Poznania, który zostanie uhonorowany za całokształt pracy na polu propagowania pozytywistycznych tradycji pracy organicznej oraz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (1956 – 2024) z Radwanowic za ofiarną służbę Kościołowi i Ojczyźnie.
W gronie laureatów Nagrody za rok 2024 są także Anna i Piotr Baczewscy z Bartoszyc za działalność organizacyjną i społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych, Jan Jastrzębski – „Kataryniarz Jan” za popularyzację piosenki i kultury przedwojennej Warszawy, Marian Tadeusz Karaś z Tarnobrzega za działalność dziennikarską i publicystyczną, Krzysztof Kuczkowski z Gdyni za działalność na polu literatury, Halina Łabonarska z Warszawy za twórczość teatralną i filmową, prof. Mirosław Nader, mieszkający w Nowych Paskach, za pracę naukową i społeczną, Lech Stanisław Sikora z Jastrzębia-Zdroju za działalność niepodległościową i społeczną, Adrian Ołubiec, student z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który otrzyma Nagrodę Młodych za działalność społeczną. Natomiast Grand Prix Nagrody za rok 2024 powędruje do Górowa Iławeckiego, do Danuty Kunickiej – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego – za działalność organizacyjną i społeczną z wielkim sercem.”
XXIX edycję Nagrody im. Witolda Hulewicza objęło patronatem honorowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego i Marszałek Województwa Wielkopolskiego.