Wydany w serii Biblioteka „Toposu” debiutancki tom wierszy „Ostatni lot Filomeli” Pauliny Subocz-Białek nominowano do Nagrody Identitas 2024. Laureat odbierze statuetkę i nagrodę finansową 7 października 2024 roku.
Fundacja Identitas, przyznająca Nagrodę Identitas od 2014 roku, ogłosiła jesienią 2023 roku konkurs dla polskich pisarzy, którzy nie przekroczyli 41-go roku życia. Sześcioro polskich twórców zostanie nagrodzonych udziałem w warsztatach na wyspie Uløya, które odbędą się w dniach 29 września – 7 października 2024 roku.
Uzupełnieniem zasadniczej części nagrody, jaką są warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, będzie nagroda finansowa i statuetka Identitas dla laureata Nagrody oraz całoroczna promocja dzieł całej szóstki nominowanych prowadzona przez Fundację i jej partnerów.
Zgłoszenia do konkursu oceniał zespół w składzie: Wojciech Stanisławski (krytyk literacki, historyk, przewodniczący Jury Nagrody Identitas), Justyna Melonowska (filozof, autorka licznych książek i publikacji naukowych, eseistka), Krzysztof Niewiadomski (polonista, redaktor naczelny pisma 44 / Czterdzieści i Cztery. Magazyn Apokaliptyczny, współautor scenariusza wystawy stałej Muzeum Historii Polski) oraz Tomasz Kaźmierowski (założyciel Fundacji Identitas).
Nominowanymi do Nagrody Identitas twórcami nagrodzonymi udziałem w warsztatach na położonej 500 kilometrów za kręgiem polarnym wyspie Uløya są:
- Krzysztof Chłopek za Szło na życie (wyd. Podlaski Instytut Kultury)
- Łukasz Krukowski za Mam przeczucie (wyd. Cyranka)
- Paweł Radziszewski za Niepowinność (wyd. SQN)
- Ireneusz Staroń za Wzgórze bzów (Wydawnictwo Ursines)
- Paulina Subocz-Białek za Ostatni lot Filomeli (seria Biblioteka Toposu, Instytut Książki)
- Aleksandra Tarnowska za Wniebogłos (wyd. ArtRage)
Laureat Nagrody Identitas 2024 odbierze tę statuetkę i nagrodę finansową 7 października 2024 r.
Jury postanowiło wyróżnić ponadto dwoje autorów:
Michała Michalskiego za książkę Gruby (wyd. ArtRage), bezpretensjonalną, przejmującą nowelę o dorastaniu w niewielkim mieście, o okrucieństwie i samotności, oraz Kalinę Błażejowską za doskonale udokumentowany i przemyślany reportaż historyczny o hitlerowskich zbrodniach czasu wojny Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych (wyd. Czarne).