W sobotę 23 marca br. po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł Leszek Długosz (ur. 1941, Zaklików), poeta, pieśniarz, aktor, kompozytor, pianista. Miał 82 lata. W latach 1965–1978 współtworzył Piwnicę Pod Baranami. Opublikował kilkadziesiąt tomów wierszy i kilkanaście płyt LP i CD. Szczególne miejsce w Jego bibliografii zajmują wspomnienia pt. Pod Baranami: ten szczęsny czas… : sceny i obrazy z „życia piwnicznego” w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku (2013). Wyróżniony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Orderem Orła Białego. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości.
Jego ostatnią opublikowaną wypowiedzią była obszerna rozmowa jaką z Leszkiem Długoszem przeprowadził Marek Rapnicki. Tekst zatytułowany W gromadzie duchów ukazał się na łamach Toposu nr 6 (190) 2023.
Niżej dwa krótkie wyimki z rozmowy”:
DLACZEGO „GROMADA DUCHÓW”?
MAREK RAPNICKI: I to mógłby być nawet tytuł naszej rozmowy.
LESZEK DŁUGOSZ: Tak, tak. Myślę, że to jest trafne, wiesz, bo to oddaje stan obecnego mojego funkcjonowania, między realnością i obecnymi potrzebami, chorobami, borykaniem się z ograniczeniami, jakie się porobiły… a w dalszym ciągu pod powiekami – z zasiadaniem, rozmowami, z całym życiem, które błyszczy, dźwięczy, rezonuje, uśmiecha się, nawołuje, ale tylko w obrazach. We wspomnieniach!
O EMOCJONALNOŚCI W POEZJI
A ja lubię, jak dzieło sztuki, czyli wiersz, dotyka mnie bardziej sensualnie. Jak stawia bardziej na wzruszenie! Racje, jakie się wypowiada w danym utworze, są ważne, bardzo ważne czasami, bo to określa wartości, do jakich się odnoszą, ale to są sposoby możliwe także dla innych gatunków pisania, prozy, eseistyki i tak dalej. Dzieło sztuki poetyckiej dla mnie jest wtedy spełnione, jeśli budzi moje wzruszenie. Wszystkie inne walory są troszeczkę – może ktoś zgodzi się z tym albo nie – niżej uplasowane, ponieważ one są dowodami pewnych racji, pewnych stanowisk. Natomiast ta emocjonalność, która idzie na przykład z muzyki czy z wiersza, dla mnie jest najcenniejszym łupem!
„Topos” z rozmową z Leszkiem Długoszem można zamówić TUTAJ>>https://sklep.instytutksiazki.pl/produkt/topos-6-2023/