Dwumiesięcznik literacki Topos, którego wydawcą jest Instytut Książki, obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w piątek, 27 października, w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk odbył się jubileusz czasopisma.
W dyskusji, którą poprowadził redaktor Tomasz Olszewski, prezenter radiowy, ale też muzyk, kompozytor, poeta – także śpiewający, autor tekstów, wzięli udział: Krzysztof Kuczkowski – założyciel oraz redaktor naczelny pisma, poeta, Tadeusz Dąbrowski – współredaktor i poeta oraz ks. Jan Sochoń, poeta, eseista, filozof, etyk. Rozmawiali o sprawach najważniejszych. Integralną częścią rozmowy była muzyka improwizowana w wykonaniu zespołu Żmije: Michał Gos (perkusja), Kuba Świątek (elektronika).
– Czym zatem są te sprawy najważniejsze – zapytał Tomasz Olszewski.
Krzysztof Kuczkowski: – Zawsze pasjonowało mnie to „coś więcej”. W 1998 roku na łamach Toposu redagowałem cykl: „co jest dla mnie jako poety najważniejsze?”. To pytanie zadawałem moim przyjaciołom, a także innym piszącym, których znałem słabo albo ich w ogóle nie znałem. Bo mnie fascynowało to, co dla ludzi piszących, znanych i nieznanych – zwłaszcza poetów – jest najważniejsze. Odpowiedzi były rozmaite. Niektórzy mówili szczerze, niektórzy przyjmowali jakąś konwencję literacką, inni starali się tę odpowiedź oszukać. Jest jakaś taka literacka kokieteria, sprawiająca, że „staramy się pokazać siebie w innym świetle niż to jest w rzeczywistości”. Ale chodzi jednak przede wszystkim o tę pasję poznawania czegoś więcej, co potem okazało się bardzo istotne podczas Festiwali Poezji w Sopocie. Dwa ostatnie festiwale odbyły się właśnie pod hasłem: „O rzeczach najważniejszych”. (…)
Z dalszej części wypowiedzi wynikało, że te rzeczy najważniejsze, to – za Miłoszem – „rzeczywistość”,
„sens” i „absolutny punkt odniesienia”, zgodnie z tym, co w Traktacie teologicznym zapisał autor Drugiej przestrzeni: „Oby do naszej mowy wróciła rzeczywistość, to znaczy sens, niemożliwy bez absolutnego punktu odniesienia”.