Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Na paryskim portalu Teresa Tomsia pisze o tomiku Wojciecha Banacha „Mecz z realem” (Biblioteka „Toposu”, T. 192, Sopot 2021) w recenzji „O związku z miejscem i powinnościach poety”: „Autor jest mocno związany z miejscem, gdzie żyje i twórczo działa, z miastem, w którym poetycko dojrzewał. Liryczną rozmowę prowadzi z poetami i artystami różnych sztuk (Jerzy Fryckowski, Jacek Soliński, Zdzisław Pruss), dedykuje im strofy, odpowiadając na pytania o bytowanie czy definiując dylematy pożegnań. Cykl wierszy „Lekcja z poety” poświęcony pamięci Kazimierza Hoffmana (1928–2009) stanowi istotną część tej poetyckiej książki, „meczu” rozgrywanego jednocześnie z rzeczywistością i z pamięcią. Rozpoczyna się ważnym zawołaniem o szacunek dla twórczego i filozoficznego dorobku poprzedniego pokolenia, dla mistrzostwa, jakie osiągnął bydgoski poeta, dziś Patron Nagrody Poetyckiej KOS swego imienia: „Lekcja z Poety jest uroczystością / i zawsze powinna tak przebiegać” (…) „rozumieliśmy się nawet w kłótniach / chwilami aż do literackiego bólu”, bo mądrze milczeć można się nauczyć tylko przy kimś, kto ceni skupienie, namysł, ascezę, powściągliwe sądy, a jednocześnie osobiste zaangażowanie w oglądanie i podziwianie świata, jego skomplikowanej natury.

Każdy kolejny liryk autora „Meczu z realem” jest nieufnością wobec możliwości poznawczych człowieka, jego zmysłowych doznań i osądów, stając się podstawowym pytaniem, czy potrafimy zrozumieć rzeczywistość, w jakiej żyjemy, czy i kiedy godzimy się na nieuchronność przemijania, na troskę, ból i niespełnienie. Dla poety Wojciecha Banacha, który jest z zawodu inżynierem konstruktorem, a równocześnie pasjonatem literatury, obcowanie z książkami to niezbędna część życia, to oczywistość. Czytanie i dowiadywanie się z lektur o świecie traktuje jako ważny kanał komunikacyjny, jednak język się zmienia, staje się niezrozumiały, obcy („smartfonowy”): „książkę trzeba – po prostu kochać i pieścić”.

https://www.recogito.eu/o-zwiazku-z-miejscem-i-powinnosciach-poety/

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV