Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Zbiór wierszy pt. Aż do pierwszego słowa jest trzecią i ostatnią książką poetycką Jerzego Ł. Kaczmarka, zmarłego w kwietniu ub. r. poznańskiego twórcy. Jego poprzedni tom, Niewidzialny stygmat (Biblioteka „Toposu”, 2019), został niezwykle ciepło przyjęty i przez czytelników i przez krytyków, wydawało się, że będzie początkiem długiej i owocnej współpracy z „Toposem”. Stało się inaczej.  

Prezentowany Państwu zbiorek wierszy jest ostatnią roboczą wersją przygotowywaną przez Poetę do druku z zamiarem wydania w Bibliotece „Toposu”. Autorka opracowania wzbogaciła tom o wiersze ostatnie, a także o liryki pożegnalne przyjaciół poświęcone Poecie: Macieja Greli, Marka Słomiaka, Angeliki Janz w tłumaczeniu Piotra W. Lorkowskiego, Teresy Tomsi oraz fragmenty recenzji tomiku Niewidzialny stygmat: Adriany Szymańskiej, Anny Łozowskiej-Patynowskiej, Piotra W. Lorkowskiego, Teresy Tomsi, Jacka Juszczyka. Autorem posłowia jest poeta Szymon Kantorski – przyjaciel Jerzego Ł. Kaczmarka, uczestnik ich wspólnych twórczych działań.

Aż do pierwszego słowa jest zatem ostatnim słowem Poety. Słowo to rozbrzmiewa w przestrzeni metafizycznej, w przestrzeni sensu i tajemnicy połączonych nierozerwalnym węzłem. Polecamy Państwu te wiersze, w których głęboki namysł, refleksja bez mała filozoficzna, zakorzeniona w etyce i duchowości chrześcijańskiej, spotyka się z realistycznym, pozbawionym złudzeń oglądem współczesnego świata, z doświadczeniem duchowości współczesnego człowieka. Niewiele jest w najnowszej poezji takich świadectw głębokiej wiary i zgody na przemijanie, w konsekwencji – na wieczność, na bycie tam i tu.  | Krzysztof Kuczkowski

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV