Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

W ostatnim tegorocznym „Toposie” piszemy o tym, co ważne, o tym, co broni sensu i co wskazuje na punkty orientacyjne w otaczającej nas rzeczywistości.

A jest to rzeczywistość trudna, wielowymiarowa i powiedzmy szczerze – niezbyt człowiekowi przychylna. Dlatego też, kontynuując rozważania eseistyczne Mirosława Dzienia, dotyczące zarazy Świata jako zjawiska cywilizacyjnego i duchowego, publikując wiersze Janusza Kotańskiego i M. Dzienia, po części pandemiczne, jednocześnie rozpoczynamy druk gloss czyli po prostu komentarzy ks. Jerzego Szymika do Ewangelii, która w „brudnym” świecie jawi się jako haust czystej wody, a ta, jak wiadomo, niezbędna jest do życia. Ewangelia – pisze ks. Szymik – „To jedno z najważniejszych źródeł sztuki słowa w dziejach ludzkości i jej kultury. Literatura i teologia. Otóż najgłębsze i najżywsze źródło ich pokrewieństwa tkwi w Biblii, która jest i teologią, i literaturą zarazem, kwintesencją ich obydwu niejako.”

Ozdobą numeru z pewnością są nowe wiersze Jana Polkowskiego, Wojciecha Gawłowskiego, Elżbiety Juszczak, Waldemara Żyszkiewicza i innych, a także znakomita eseistyka. Tutaj m.in. rozważania ks. Jana Sochonia zatytułowane „Czytając Dantego” i szkic Kazimierza Świegockiego pt. „Zapomniany epos chłopski Jerzego Pietrkiewicza”. Ten drugi jest wprowadzeniem do lektury publikowanych w numerze „Bolszewników” J. Pietrkiewicza (1916 – 2007). Nie sposób nie wspomnieć też o „Miasteczku pod specjalnym nadzorem”, drugiej części rozmowy Przemysława Dakowicza z Janem Řehounkiem o Hrabalu i Nymburku, bogato ilustrowanej arcyciekawymi zdjęciami z epoki. Pozostałe rzeczy-teksty odkryjcie Państwo sami.

Zapraszam do lektury.
Krzysztof Kuczkowski

Zobacz spis treści >>

Do numeru dołączone zostaną dwa tomy poezji Biblioteki „Toposu”:
„Człowiek hałaśliwy” Jadwigi Nowak
„Szkliwo” Artura Daniela Liskowackiego

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny będzie u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK. Zamówienia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV