Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów najnowszej publikacji Jarosława Jakubowskiego – poety, prozaika, dramatopisarza i dziennikarza.

Rozmowę z autorem tomu poezji „Bardzo długa zima” poprowadzi Krzysztof Kuczkowski. Wirtualne spotkanie „Tak jest dobrze” odbywa się w ramach cyklu „Wiersze na Piętrze”. 

O tomie „Bardzo długa zima”: „Każdemu, komu wydawałoby się, że tomem Bardzo długa zima Jarosław Jakubowski nawiązuje do klasyków, zalecałbym – raz jeszcze – skupiony powrót do tekstu książki. Cóż z tego, że zauroczeni zostajemy efektem dość precyzyjnej mozaiki, w której zdecydowanie na swoich miejscach odnajdują się kolejno: Różewicz (a właściwie to – bracia Różewiczowie), Barańczak, Miłosz, Celan, Eliot i im podobni – skoro całość skonstruowana została tak, by „umykać” swojej ostatecznej formule? Jakubowski zręcznie wykorzystuje tutaj stary, schleglowski jeszcze, mechanizm transcendentalnej bufonady, by pokazać swoją drażniącą przewagę nad czytelnikiem. Drażniącą, bo unik okazuje się w tym wypadku kuksańcem, a w najbardziej drastycznych przypadkach (jak finałowy wiersz „pojemny” Tak jest dobrze czy też dobrze pomyślany wiersz-moralitet Głowa) pchnięciem czy żgnięciem. W tym tkwi podstawowy, niezbywalny walor Bardzo długiej zimy – w nieoczekiwanie drapieżnym ironizmie, który poprzez swoją dotkliwą namacalność staje się wyjątkową platformą kontaktu autora z czytelnikiem. Kontaktu, jak to u Jakubowskiego, najczęściej burzliwego, a nawet dramatycznego.”

Karol Samsel, źródło: Wydawnictwo FORMA

 

Jarosław Jakubowski jest poetą, prozaikiem i dramatopisarzem. Na arenie poetyckiej zadebiutował w 1996 roku wydając tom wierszy Wada wymowy. Autor na swoim koncie ma jeszcze wiele wyśmienitych publikacji – na opublikowany w 2014 roku zbiór opowiadań Oczy pełne strachu składają się proste historie ludzi z prowincji , natomiast w wydanym rok później regularnym kryminale i powieści historyczno-politycznej Rzeka zbrodni, tworzy sugestywny obraz Bydgoszczy lat dwudziestych. Jarosław Jakubowski to przede wszystkim dramatopisarz – jest autorem ponad dwudziestu znakomitych formalnie i głębokich problemowo sztuk. Pisarza z Koronowa interesują bowiem przede wszystkim duchowe skutki pozornie błahych codziennych decyzji, które składając się na losy ludzi tworzą tkankę wspólnoty. Jakubowski zdaje się władać wszystkimi stylami, zna wszystkie dramaturgiczne sztuczki, mówi każdym możliwym językiem teatru. Swoją misję dramatopisarza rozumie jako dopuszczanie do głosu i umożliwianie spotkania. Pytanie o prawdę stoi w centrum wszystkich tych rozmów i wyznań, czasem brutalnych, czasem wypełnionych obsesjami. Dramaturg chce sprawdzić zasady etyczne w praktyce, bada moc wiary w sytuacjach kryzysowych. I zawsze ostatecznie pozwala swoim bohaterom na skorzystanie z daru wolności.

źródło: Artur Grabowski instytutksiazki.pl

 

Premiera: 20 grudnia 2021 r.
Materiał wideo dostępny jest bezpłatnie pod adresem: www.tps-dworek.pl

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV