Topos

Topos 182

nowy numer TOPOSU wraz z tomikiem
PAULINY SUBOCZ-BIAŁEK
już w sprzedaży!

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów rozmowy o pierwszej monografii twórczości poetyckiej Krzysztofa Karaska.

Rozmowę z Arturem Nowaczewskim, poetą, krytykiem literackim i autorem publikacji „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska”, poprowadzi Piotr Lorkowski – krytyk i badacz literatury. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Wiersze na Piętrze”. O monografii „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska”: „Jedną z rzeczy, którą dało mi w życiu pisanie, była możliwość poznania ważnych dla mnie osób, których w innych okolicznościach nigdy bym nie spotkał. Jedną z nich jest Krzysztof Karasek. Poeta kojarzony z Nową Falą, a więc pokoleniem, które weszło jeszcze przed moimi narodzinami do historii literatury, erudyta, niezrównany gawędziarz, postać barwna i charyzmatyczna. Rozmawiałem po raz pierwszy w 2005 roku, on miał wtedy 68 lat, ja 27. Uczyłem się wtedy historii literatury, on po prostu był świadkiem jej stawania się, przyjaźnił z pisarzami, których nie miałem szansy zobaczyć za życia, a co dopiero porozmawiać. Miałem jednak możliwość rozmawiać z Karaskiem. Od momentu naszego pierwszego spotkania minęło kolejne szesnaście lat, z czego przez siedem powstawał „Challenger”. (…) W postaci Krzysztofa Karaska spotkałem kogoś, kto poezji poświęcił życie. Ale nie tak, jak poświęca je literaturze autor kryminałów, czy nawet pracownik uniwersytetu. Doskonale bowiem znamy ramy granice tego „poświęcenia”, towarzyszące im kryteria wyznaczające hierarchie i tytuły. Karasek poświęcił się jej tak, jak poświęca się człowiek, który chce się dowiedzieć kim jest. Dobrze zresztą wyraża to pytanie towarzyszące jego twórczości „co ja tu robię”. Pytanie, które powinniśmy sobie stawiać w każdym wieku.”

– Artur Nowaczewski, źródło:  arturnowaczewski.pl

Artur Nowaczewski jest autorem kilkunastu publikacji, w tym tekstów prozaicznych i poetyckich, publikacji z dziedziny literaturoznawstwa, redakcji monografii naukowych oraz wielu naukowych artykułów. W 2006 roku otrzymał III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty środek poezji” za tom Commadore 64. W 2016 roku został Finalistą Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom Kutabuk. Był również nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.  

Premiera: 19 listopada 2021 r.


 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni

Prenumerata „TOPOSU”

Prenumerata na rok 2022 w cenie 69 zł obejmie
3 numery czasopisma wraz z tomikiem wierszy z serii Biblioteka „Toposu”, dołączonym do każdego zeszytu.

Egzemplarze zamówione w ramach prenumeraty dostarczane będą bezpłatnie Pocztą Polską.

Prenumeratę można zamówić na stronie (dodatkowe rabaty):
https://sklep.instytutksiazki.pl/produkt/topos-prenumerata-2022-3-numery/

lub dokonać bezpośredniej wpłaty na konto wydawcy:
Instytut Książki
ul. Z. Wróblewskiego 6, 31–148 Kraków
81 1130 1150 0012 1269 2720 0001
Tytułem: prenumerata „Topos” 2022

Pojedyncze numery czasopisma można zamówić klikając TUTAJ

facebook icon seeklogo

FLASH ADV