Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów rozmowy o pierwszej monografii twórczości poetyckiej Krzysztofa Karaska.

Rozmowę z Arturem Nowaczewskim, poetą, krytykiem literackim i autorem publikacji „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska”, poprowadzi Piotr Lorkowski – krytyk i badacz literatury. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Wiersze na Piętrze”. O monografii „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska”: „Jedną z rzeczy, którą dało mi w życiu pisanie, była możliwość poznania ważnych dla mnie osób, których w innych okolicznościach nigdy bym nie spotkał. Jedną z nich jest Krzysztof Karasek. Poeta kojarzony z Nową Falą, a więc pokoleniem, które weszło jeszcze przed moimi narodzinami do historii literatury, erudyta, niezrównany gawędziarz, postać barwna i charyzmatyczna. Rozmawiałem po raz pierwszy w 2005 roku, on miał wtedy 68 lat, ja 27. Uczyłem się wtedy historii literatury, on po prostu był świadkiem jej stawania się, przyjaźnił z pisarzami, których nie miałem szansy zobaczyć za życia, a co dopiero porozmawiać. Miałem jednak możliwość rozmawiać z Karaskiem. Od momentu naszego pierwszego spotkania minęło kolejne szesnaście lat, z czego przez siedem powstawał „Challenger”. (…) W postaci Krzysztofa Karaska spotkałem kogoś, kto poezji poświęcił życie. Ale nie tak, jak poświęca je literaturze autor kryminałów, czy nawet pracownik uniwersytetu. Doskonale bowiem znamy ramy granice tego „poświęcenia”, towarzyszące im kryteria wyznaczające hierarchie i tytuły. Karasek poświęcił się jej tak, jak poświęca się człowiek, który chce się dowiedzieć kim jest. Dobrze zresztą wyraża to pytanie towarzyszące jego twórczości „co ja tu robię”. Pytanie, które powinniśmy sobie stawiać w każdym wieku.”

– Artur Nowaczewski, źródło:  arturnowaczewski.pl

Artur Nowaczewski jest autorem kilkunastu publikacji, w tym tekstów prozaicznych i poetyckich, publikacji z dziedziny literaturoznawstwa, redakcji monografii naukowych oraz wielu naukowych artykułów. W 2006 roku otrzymał III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty środek poezji” za tom Commadore 64. W 2016 roku został Finalistą Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom Kutabuk. Był również nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.  

Premiera: 19 listopada 2021 r.


 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV