Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Liczący prawie 300 stron wybór wierszy Wojciecha Kassa „Kamyk metafizyczny” jest już książkowym faktem.

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy, seria z emblematem, redaktor serii Anna Piwkowska, opracowanie redakcyjne tomu i korekta Aleksandra Nizioł, projekt graficzny okładki Piotr Kieżun, wybór wierszy Wojciech Kass. Wstęp zatytułowany „«Północne źrenice» poezji: Wojciech Kass” i podrozdział „Życie piszące” prof. Jarosław Ławski rozpoczął tymi słowy:

„Zbudować własny świat w literaturze to wiele, tak wiele. Wojciech Kass zbudował w poezji własne królestwo, Krainę Północy, zarazem zimną i dobrą, czułą i zdystansowaną, świat, w którym zamieszkać oznacza wkroczyć na drogę idącą w głąb, do źródeł. Jego poezję uznać można za zjawisko w poezji polskiej osobne – z wielu powodów: przez jej kulturowe zanurzenie w świecie, którego w takim połączeniu liryka polska do tej pory nie uprawiała: połączeniu gdańsko-kaszubsko-sopocko-mazurskim (Leśniczówka Pranie!). Po wtóre, wybłysnął on jako samodzielny poeta ze źródeł inspiracji, które w zasadzie płynęły obok siebie i w inną stronę: liryki Czesława Miłosza, którego zachwyconym czeladnikiem pozostawał za młodu, i poezji jego, Kassa, „anielskiego chlebodawcy”, czyli Gałczyńskiego, który dotknął poetę wtedy, gdy ten ledwie wchodził w dojrzałość. Ale, szczerze mówiąc, takie niespodziane konfiguracje patronatów zdarzają się często i nie one świadczą o klasie poety. Świadczy o niej osobność, swoistość intymnego świata poetyckiego.
A Kass patrzy w nas, siebie, istnienie źrenicą północną. Okiem ostrym i czułym, zimnym i kochającym, zapatrzonym w bezkres i miłującym zmysłowy konkret, anielskim i erotyczno-diabelskim. To poeta, któremu dal odmierza czas, ale zimna przestrzeń przywraca go rzeczom, ludziom, istnieniowości materialnej. Jest więc w sobie rozłamany, pęknięty, jakby zraniony – twórczo. (...)”.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV