Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

W krakowskim wydawnictwie Collegium Columbinum SJ ukazał się tom studiów pod tytułem: „Topos: pismo literackie, idee, środowisko”.

Idea i wstęp: Jarosław Ławski. Redakcja naukowa: Joanna Godlewska i J. Ławski. Książka będąca pokłosiem sesji naukowo-literackiej zorganizowanej w 25-lecia istnienia dwumiesięcznika „Topos” w listopadzie 2018 roku przez Książnicę Podlaską i Uniwersytet w Białymstoku opublikowana została jako XLIV tom serii Studiów Literackich Przełomy/Pogranicza.

Ze Wstępu J. Ławskiego zatytułowanego „Przestrzeń ‘Toposu’. Kilka słów na początek”, wynotowujemy: „Nie mam przecież wątpliwości, że pismo literackie „Topos” („dwumiesięcznik literacki”) należy do takich dokonań, które zostaną zapamiętane. A nawet więcej, otóż biorę tę pewność, iż jest „Topos” jednym z najważniejszych pism literackich w kraju, zarówno z tego, co głosi, jak i z tego, przeciw czemu występuje (występował). Periodyk ów powstał w 1993 roku i w niemal niezmienionej formule dotrwał do roku 2018, kiedy to przypadł jubileusz jego ćwierćwiecza. Ma pismo wychowanych sobie na serio i na wspak wiernych czytelników i równie wiernych przeciwników, co samo w sobie świadczy obiecująco o zdolnościach przetrwania pisma w pamięci kolejnych pokoleń. Jest „Topos” dziełem znakomitej, zmieniającej się Redakcji, ale i – jak to zazwyczaj bywa przy tego typu inicjatywach – opus vitae jednego człowieka, figury redaktorskiej z najszlachetniejszej kuźni tego typu wzorów: redaktora Krzysztofa Kuczkowskiego, poety!”.

Przeczytaj całość>>

 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV