Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

W najnowszym numerze „Toposu” publikujemy relacje z dwóch, a w zasadzie trzech imprez literackich:

Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki 2020, Nagrody Artystycznej Galerii Autorskiej w Bydgoszczy oraz nagrody XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Właściwie to zamiast o „imprezach”, w każdym z tych przypadków należało by mówić o „instytucjach życia literackiego”, bo przecież każda z nich promieniuje na bliższe i dalsze środowisko piszących, poszczególne werdykty mają znaczną rangę promocyjną, kapituły nagród skupiają wybitne osobistości świata kultury etc. Choć ranga tych trzech „instytucji”, a także ich zasięg i znaczenie są różne, to jednak mamy przekonanie, że warto o nich pisać, warto je prezentować i upowszechniać. Żyjemy wszakże w czasach daleko posuniętej barbaryzacji życia społecznego, a szeroko pojęta KULTURA wydaje się być jednym z nielicznych bastionów, pozwalających zachować zdrowy rozsądek. Przynajmniej chcielibyśmy, żeby tak było.

Jak zwykle w „Toposie” znajdziecie Państwo mnóstwo świetnych wierszy i interesującej eseistyki. Szczególnie mocno polecamy szkic herbertologiczny ks. Jerzego Szymika pt. „Wiara czy wątpienie”, napisany na marginesie lektury „Medytacji z Herbertem” ks. Henryka Seweryniaka, a także znakomity tekst Władimira Toporowa pt. „O przestrzeni «rezonansowej» literatury” przełożony przez Bogusława Żyłkę, który nie tylko Toporowa tłumaczył („Miasto i mit”, „Przestrzeń i rzecz”), ale też korespondował z tym wybitnym rosyjskim badaczem i teoretykiem literatury.

Zobacz spis treści>>

Do numeru dołączone zostaną trzy tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

„W nawiasie” Janusza Nowaka
„Nieświęta Ziemia” Marka Rapnickiego
„Wiersze wersetów” Jarosława Zalesińskiego

Zapraszamy do lektury!

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny będzie u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK.
Zamówienia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV