Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Najnowszy numer „Toposu” 3(178) ma kilka centrów tematycznych. Jednym z nich z pewnością jest esej Krzysztofa Dybciaka pt. „Prekursor zmiany orientacji geokulturowej. Hispanidad Józefa Łobodowskiego”.

Rzecz dotyczy niespełnionego planu poety i pisarza Józefa Łobodowskiego (1909–1988), przeorientowania kulturowego kodu polskiego z osi Wschód-Zachód na oś Północ-Południe. Ambitny i prekursorski plan dotyczył zatem zmiany układu międzykulturowego, niejako wyprowadzenia Polski z przypisywanego jej przez Europę Północno-Zachodnią, miejsca na euroazjatyckim Wschodzie. Tekst Krzysztofa Dybciaka jest lekturą obowiązkową.

Kolejną oś tematyczną wyznacza esej Mirosława Dzienia pt. „O kobiecie siedzącej w dzbanie i popasie w przydrożnej gospodzie”. Autor tekstu przekonuje, że „pandemia jest początkiem nowego funkcjonowania świata – jest wręcz najbardziej niewidocznym (…) jego zwiastunem.” W eseju znajdziemy nawiązania do Fryderyka Nietzschego z jego postulatem „powrotu tego samego”, do poezji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza.

Wreszcie – „Miasteczko pod specjalnym nadzorem”, rozmowa jaką Przemysław Dakowicz przeprowadził z Janem Řehounkiem o Hrabalu i Nymburku. Obszerny i arcyciekawy tekst okraszony wyjątkowymi fotogramami z archiwum J. Řehounka.

Przywołane teksty to oczywiście czubek góry lodowej. Oprócz tego w numerze dziesiątki wierszy, recenzji, dzienniki, wspomnienia, proza.

Zobacz spis tresci>>

 Do czasopisma dołączone zostaną trzy tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

- „Ciąg dalszy” Michała Czoryckiego,
- „Pomieszane języki” Jana Polkowskiego
- „Noc, która nie śpi” Zygmunta Ficka,

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny będzie u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w sopockim Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK. Zamówienia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cena: 19 zł 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV