Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

[esej „Czytanie jako światopogląd”] To dobra klamra, spinająca uwagi po lekturze. Dakowicz sformułował trzy kluczowe pytania:

„1. Czy fakt bycia chrześcijaninem musi być dziś równoznaczny z deklaracją kulturowej naiwności?

2. Czy można akceptować chrześcijaństwo, przyjmując zarazem niektóre tezy współczesnej filozofii, szczególne teorie podmiotowości?

3. Co może zaoferować człowiekowi początku XXI wieku literatura konfesyjna?”. Co może zaoferować? Wolność. Niezależność od biurokratycznych instrukcji, od ciasnoty formularza. Swoboda twórczości, suwerenne panowanie nad używanym przez siebie językiem, samorealizacja, wolność i godność są wciąż miarami sukcesu dla żyjących jeszcze i – gdyby nie biurokratyczno- informatyczne przeszkody – u szczytu możliwości twórczych generacji Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, czyli pokoleń dziś kneblowanych przez absurdalne prawo autorskie (osławiony oksymoron – „autoplagiat”), poniżanych przez materialistyczny kult coraz to nowych wersji oprogramowania i sprzętów, przez administrowanie, które gromadząc elektronicznie dane, ułatwia cenzurę i represje, aż po masowy terror w razie nagłych zmian w polityce międzynarodowej.

Przeczytaj całość>>

[Dorota Heck, „Ważna książka”, w: „Nowe Książki” 7–8/2021, s. 86–87]

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 75 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

czesi

FLASH ADV