Nagrodę Identitas 2024 w postaci statuetki i sumy dwudziestu tysięcy złotych jury przyznało Ireneuszowi Staroniowi, autorowi debiutu prozatorskiego pt. Wzgórze bzów. Złożona z kilku autonomicznych części opowieść, jaką jest Wzgórze bzów, jest schulzowska z ducha – za sprawą urody języka i odwagi jego przetwarzania. Traktuje ona zarazem o pamięci, przeszłości i wygnaniu – odwołując się w pewien sposób do tęsknoty i wierności prozy Floriana Czarnyszewicza.
Ważnym aspektem nagrodzonego dzieła jest jego osadzenie w kontekście lokalnym – zarówno Kresów II Rzeczypospolitej, jak i współczesnego Dolnego Śląska. Szczególne powinowactwo łączy Wzgórze bzów z tekstami Czarnyszewicza oraz Bruno Schulza, którym Staroń poświęcił wiele ze swoich prac badawczych. Autor w śmiały i udany sposób używa wiejskiej gwary swoich bohaterów jako budulca językowego świata dzieła. Wysmakowana i elegancka proza stanowi świetne nawiązanie do klasyków polskiej literatury.
Wyróżnienie Nagrody Identitas 2024 otrzymała Paulina Subocz-Białek, autorka jedynego nominowanego w tym roku tomiku poetyckiego. Jej wiersze są przejmującym, przejrzystym i powściągliwym zapisem ludzkich doświadczeń i lęków egzystencjalnych: konfrontacji z kruchością życia, samotnością, tęsknotą. Ostatni lot Filomeli to jednak zarazem wersy przychylne rzeczywistości wokół – i malinowej miodowej barwie księżyca.
Fundacja Identitas będzie promować książki wszystkich sześciorga Nominatów do końca tegorocznej edycji Nagrody głównie w radio, mediach społecznościowych i kulturalnych.
Jednym z najbliższych spotkań, w których planowany jest udział nominowanych do Nagrody Identitas będzie debata w ramach tegorocznego II Festiwalu Rymkiewiczowskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. 27 października br. podczas spotkania będącego częścią programu Festiwalu Rymkiewiczowskiego nasi autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto być pisarzem lokalnym?”
Nominowanymi do Nagrody Identitas twórcami nagrodzonymi udziałem w arktycznych warsztatach są:
– Krzysztof Chłopek za Szło na życie (wyd. Podlaski Instytut Kultury)
– Łukasz Krukowski za Mam przeczucie (wyd. Cyranka)
– Paweł Radziszewski za Niepowinność (wyd. SQN)
– Ireneusz Staroń za Wzgórze bzów (Wydawnictwo Ursines)
– Paulina Subocz-Białek za Ostatni lot Filomeli (seria Biblioteka „Toposu”, Instytut Książki)
– Aleksandra Tarnowska za Wniebogłos (wyd. ArtRage)