Trwa jubileuszowy rok 30-lecia wydawania Toposu. „Już za parę dni, za dni parę” do EMPiKów w całej Polsce trafi tegoroczny trzeci, a w numeracji ciągłej 187. numer naszego czasopisma. Jest to numer „z widelcem”. Co zatem mamy na widelcu? Nie tylko świetne wiersze i eseistykę dotycząca zarówno literackiej współczesności, jak i zagadnień historycznoliterackich („Mrówki i źdźbła. Glosa do Nie-Boskiej komedii” Wojciecha Mazurka i „O śmierci Mickiewicza” Cezarego Dobiesa), ale także kilkadziesiąt (!) omówień książek głównie poetyckich i eseistycznych.
Chcielibyśmy, żeby lektura Toposu była pożywna i bogata w składniki niezbędne do życia pełnego sensu i otwarcia się na urodę rzeczywistego. A oto jedno z dań:
„– Wiersz to oczywiście coś więcej niż taniec. Wierzę, że wiersz może odrobinę zmienić ten nasz świat dzięki temu, że wyostrza nasze widzenie. I że próbuje w jakimś stopniu świat zagęścić; jest w niemieckim takie piękne słowo: «verdichten», a więc «zagęszczać», «sprężać», ale także «rozszerzać». Poza tym poezja troszczy się o język, który w obecnych czasach dziczeje. Na przykład w mediach społecznościowych nie ma żadnej kultury języka. Coraz więcej w nim nienawiści, wykluczenia, prostactwa. Poezja ma za zadanie uwrażliwiać na język, także na jego muzykalność, melodyjność, na samo brzmienie. Bo język to także dźwięk, i w poezji powinno się to wyraźnie słyszeć. Poezja to również – tak było i jest – narzędzie komunikacji, które pozwala wychodzić z izolacji, przeciwdziałać odosobnieniu. Te wszystkie cele w cudowny sposób łączą się w tekście poetyckim. W pierwszym wierszu mojego nowego tomu posłużyłam się cytatem: «Nie chodzi o zwycięstwo, ale o drobne sprawy», o to, żeby mówiąc o sprawach codziennych, zwyczajnych, coś w czytelniku zmienić.”
Autorką przepisu jest Ilma Rakusa, jedna z najbardziej znanych poetek niemieckiego obszaru językowego. Danie serwuje poeta Tadeusz Dąbrowski.
W numerze m.in.:
ESEJE I SZKICE
ADAM LIZAKOWSKI, „Piszę, aby zirytować Boga i rozśmieszyć śmierć”. Charles Simic (1938–2023)
WOJCIECH MAZUREK, Mrówki i źdźbła. Glosa do Nie-Boskiej komedii
CEZARY DOBIES, O śmierci Mickiewicza
MIROSŁAW DZIEŃ, Prostoduszny upór, dziecko i pokora. Drugi esej o niknącym człowieczeństwie
MAREK KLECEL, Trzeci Rzym czy trzecia apokalipsa rosyjska
MAŁGORZATA TRZCIŃSKA-DĄBROWSKA, Biblioteka mego ojca
MAREK RAPNICKI, W imię Ojca czytajcie Szymika!
WOJCIECH KUDYBA, Rzym to stan ducha [o wierszach Janusza Kotańskiego]
KRZYSZTOF MASŁOŃ, Gorycz Stanisława Rembeka
ADAM GRZYBOWSKI, Wygnanie… na wygnaniu. Krzysztofa Komedy powrót nie z tej ziemi
ROZMOWY „TOPOSU”
POETA NIE WIE, GDZIE WIERSZ SIĘ KOŃCZY. Z Ilmą RAKUSĄ rozmawia Tadeusz DĄBROWSKI
MOJE GŁÓWNE POWOŁANIE. Z ks. Januszem Adamem KOBIERSKIM rozmawia Marek PILAWA
POEZJA
CHARLES SIMIC, ILMA RAKUSA, PHILIP LARKIN, ZBIGNIEW CHOJNOWSKI, ADRIAN GLEŃ, MARIAN LECH BEDNAREK, MARTA BOCEK, JAROSŁAW BARAŃCZAK
PROZA / WSPOMNIENIA
DARIUSZ BITNER, Zajęcia praktyczne
WALDEMAR ŻYSZKIEWICZ, Rok na Łazarzu
Wraz z „Toposem” (i w cenie czasopisma) ukaże się zbiór wierszy pt. Bez retuszu Stefana Rusina.
„Topos” dostępny jest w sieci EMPiK (stacjonarnie i wysyłkowo) i prenumeracie:
https://sklep.instytutksiazki.pl/kategoria/prenumerata/
Pojedyncze numery można kupić na stronie:
https://sklep.instytutksiazki.pl/kategoria/czasopisma/topos/