W wydawnictwie Bernardinum w Pelplinie ukazał się tom „wierszy bałkańskich” Piotra W. Rudzkiego pt. take flight. Książka została wydana dzięki dotacji Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.
Tak rekomenduje książkę poeta Kazimierz Nowosielski:
take flight Piotra Wiesława Rudzkiego to nade wszystko swoisty, rozpisany na etapy i stacje (11 ich) mały podróżny poemat. Ma on swoje punkty stałe, momenty przyśpieszeń, chwile spowolnienia; charakteryzują go też nagłe zwroty kierunków zdążania oraz zaskakujące lokalizacje punktów obserwacji – tak, jak to się dzieje w każdej jakoś tam zaplanowanej i zarazem pełnej nieoczekiwanych zdarzeń podróży. Ale jej bohaterem jest nie tylko to, co widziane, lecz i ten, kto dostrzega, przeżywa, opisuje, komentuje rzeczywistość, ba – jak w każdej interesującej poezji bohaterem jest tu także, a może przede wszystkim (!) sam język: pełen semantycznych zaskoczeń i znaczeniowych odkryć, sytuacyjnych skondensowań i rozluźnień treści, składniowych skrótów i efektownych rozwinięć wywodu, gwałtownych przeskoków i zróżnicowań w obrębie grafii wiersza… Rudzki swój poetycki reportaż nasyca lokalnym konkretem, sytuując go zarazem w uniwersalnej przestrzeni bosko-ludzkich oczekiwań i celów. To również swego rodzaju mały traktat antropologiczny, w którym wyjściową frazę stanowi apostrofa wypowiadająca zachwyt nad darem istnienia, darem podróży, darem wyrażania, a przenika je wszystkie wezwanie do tego, by „wysoko” był „człowiek”! Utwór gdańskiego poety jest zapisem owej tęsknoty-wyzwania i poetycką nań odpowiedzią.
O Autorze:
Piotr Wiesław Rudzki (ur. 1977 w Warszawie) – poeta, prozaik, teolog, dokumentalista i działacz kulturalny (szczególnie zaangażowany w promowanie polskiej poezji najnowszej na Wybrzeżu). Doktorant w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownik pomorskiej oświaty, kierownik koła literackiego Bohema Nova. Inicjator, reżyser oraz aktor teatru studenckiego DWA KSIĘŻYCE (1999–2004) i The Train Jazz Theater (od 2011 roku). Założyciel oraz członek ogólnopolskiej grupy poetyckiej WARS i współtwórca pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF. Celem tego ostatniego przedsięwzięcia jest wydawanie bibliofilskich almanachów (roczników) o charakterze filozoficznym, kulturalnym, a także podróżniczym (mariaż poezji z koleją), w ramach którego światło dzienne ujrzały już pozycja nr „0” Pociąg pośpieszny AWANGARDA do Poznania Głównego (2018) i pozycja nr 1 Pociąg pośpieszny WITKACY do Zakopanego (2019) pod redakcją tegoż.
Link do księgarni wydawnictwa: