Topos

00015

nowy numer wraz z tomikami
JANUSZA NOWAKA
I MACIEJA KRZYŻANA

Muzeum Narodowe w Krakowie, Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków i kwartalnik „Arttak-Sztuki Piękne” zapraszają na debatę pt. „Globalizacja a sztuki narodowe”. Debata odbędzie się 2 czerwca 2014 r. o godz. 18:00 w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Udział wezmą: Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego (Kraków), Teresa Grzybkowska, historyk sztuki Akademia Muzyczna (Warszawa), Władysław Stróżewski, estetyk filozof UJ (Kraków), Andrzej Szczerski, historyk sztuki UJ (Kraków), Andrzej Przyłębski, filozof UAM (Poznań). Rozmowę poprowadzi Maciej Mazurek red. naczelny kwartalnika „Arttak-Sztuki Piękne” (Warszawa).

Pojęcie globalizacji ma dzisiaj niemal rangę mityczną. Globalizacja jest nieuchronna. Globalizacja to synonim postępu – zdają się głosić jej entuzjaści. I choć kryzys gospodarczy spowodował pojawienie się drobnych rys na jej prawie doskonałym wizerunku, siła tego pojęcia nie uległa chyba osłabieniu. Pieniądze i władza zdają się dziś pokonywać granice za dotknięciem klawisza. A za władzą i pieniędzmi podąża „wolny” i „niezależny” świat artystyczny, walczący z partykularyzmami, patriarchalną kulturą fundowaną na religii, z tradycyjnymi instytucjami wiedzy. Sztuka doby globalizacji zamienia się w zgrabny komunikat, który wytrąca widza z nawyków automatyzmu postrzegania świata, które to postrzeganie jest dziedziczonym zasobem, będącym efektem „pracy” tradycji. Transgresja i przełamywanie barier jest obowiązkiem każdego, kto aspiruje do bycia człowiekiem nowoczesnym. Globalizacja tworzy własną międzynarodową kulturę i sztukę, obsługuje gusty tych, którzy są siłą sprawczą tego procesu, czyli nowej klasy zarządzającej procesami społecznymi. Ale ta międzynarodowa sztuka i kultura zdają się pozostawać w napięciu z kulturami narodowymi i twórczością odwołującą się do tego, co lokalne. Tradycyjne instytucje wiedzy stawiają opór. Państwa narodowe, mimo dominacji ekonomii nad polityką, wykazują dziwną trwałość, wręcz jakiś rodzaj odrodzenia.

Czy sztuka pozbawiona oparcia w tym, co partykularne, lokalne musi stawać się albo nośnikiem ideologicznych, propagandowych treści, albo niewyszukaną rozrywką? Czy konflikt między władzą globalizacji a tym co lokalne, narodowe to jeden z zasadniczych konfliktów ideowych naszych czasów, który w pierwszym rzędzie dotyczy sztuki i kultury? Jak ma postępować twórca w tym świecie pełnym sprzeczności? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć znawcy przedmiotu. Zapraszamy!

Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz na łamach portalu literackiego „Latarnia morska” recenzuje tom Zbigniewa Jankowskiego pt. „Biała przędza”. Uwagi recenzentki są trafne, komentarze pełne entuzjazmu. Tekst kończy zadziwiające w swojej prostocie i trafności spostrzeżenie: „Nie jest łatwo pisać poezję religijną, aby nie wpaść w dewocyjne obrazowanie. Myślę, że Zbigniewa Jankowskiego nie interesuje moje zdanie, ani zdanie kogokolwiek na temat jego wierszy, obchodzi go tylko zdanie Boga, ale na tę recenzję musi jeszcze poczekać”. Tak właśnie jest. Całą recenzję można przeczytać wpisując do wyszukiwarki na stronie www.latarnia-morska.eu nazwisko autora.

W „porcie literackim” kołobrzeskiego portalu polecamy lekturze recenzje innych zbiorów wierszy Z. Jankowskiego „Odpływ. Sztuka ubywania”(2006), „Biały delfin” (2009), „Zaraz przyjdzie” (2011), antologii „Morza polskich poetów. Wiersze i wypowiedzi” (2013), a także w dziale „eseje i szkice” manifest programowy kołobrzeskiej grupy poetycko-plastycznej REDA „Poezja i żywioł” (za pierwodrukiem w „Węzłach” 1972).

W środę 28 maja br. w dworku Sierakowskich w Sopocie na zaproszenie „Toposu” i Towarzystwa Przyjaciół Sopotu wystąpi Artur Nowaczewski. Autor zaprezentuje swoje dwie nowe książki – prozę wspomnieniową „Dwa lata w Phenianie” oraz tom szkiców krytycznych pt. „Konfesja i tradycja. Szkice o poezji polskiej po 1989 roku”. Ta druga pozycja opublikowana w serii Biblioteka „Toposu” jest krytycznym kijem wsadzonym w mrowisko. Nowaczewski stawia śmiałe, oryginalne diagnozy dotyczące życia literackiego i jego instytucji (konkursy, nagrody, festiwale), rozwiewa złudzenia dotyczące krytyki i jej społecznej funkcji. Spotkanie poprowadzi Piotr Wiktor Lorkowski.

Zapraszamy! Dworek Sierakowskich, Sopot, ul. Czyżewskiego 12, godz. 18.30. Wstęp wolny!

PRDDPTrwa dobra passa Wojciecha Kassa, autora wydanej niedawno książki poetyckiej pt. „Ba!”. Przypomnijmy, że w niedzielę 11 maja w Krakowskim Salonie Poezji – Salonie rekomendacji mistrzowskich – poemat czytał Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gośćmi specjalnymi byli Leszek Aleksander Moczulski i Wojciech Kass, wprowadzenie wygłosił Bronisław Maj. Po spotkaniu na stronie internetowej radiowej Dwójki ukazał się entuzjastyczny tekst Pawła Głowackiego, publikowany też na łamach „Dziennika Polskiego” z 20 maja br. (linki niżej)

Z kolei Czeskie Radio – CRo Cesky Rozklas w ramach Roku Kultury Polskiej w Czechach wyemitowało 19 wierszy Wojciecha Kassa. Audycję przygotował poeta i dziennikarz Miloš Doležal, wiersze przetłumaczył Jiřij Červenka.

Z okazji jubileuszu 50-lecia urodzin oraz 30-lecia debiutu poetyckiego Bogdan Zdrojewski, MKiDN przyznał poecie Nagrodę Specjalną. Gratulujemy!

http://www.polskieradio.pl/8/2576/Artykul/1123500,Cierpliwy-labirynt-linii
http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3434709,portret-jego-twarzy,id,t.html

Tadeusz Dąbrowski weźmie udział w IX edycji międzynarodowego festiwalu poetyckiego „Kijowskie Ławry”, który odbędzie się w dniach 15–20 maja 2014 r. Autor zaprezentuje wiersze z wydanego niedawno na Ukrainie obszernego wyboru pt. „Чорний квадрат” (Meridian Czernowitz, 2013).
Program festiwalu: http://litakcent.com/2014/05/08/kyjivski-lavry-2014-povna-prohrama-festyvalju
Organizatorzy: magazyn kulturalny „Szo” oraz Instytut Polski w Kijowie

Po spotkaniach z kijowską publicznością Tadeusz Dąbrowski wystąpi na festiwalu Miasto Poezji w Lublinie: http://teatrnn.pl/miastopoezji/node/409

We wtorek, 13 maja 2014 r., gościem toposowego cyklu „Wiersze na piętrze” będzie Piotr Cielesz. Poeta przeczyta wiersze z nowego tomu pt. „Effata”. Możliwość zakupu książek autora „Ikon rodzinnych”. Spotkanie z udziałem Piotra W. Rudzkiego & gr WARS.

godz. 18.30, Dworek Sierakowskich w Sopocie, ul. Czyżewskiego 12. Wstęp wolny. Zapraszamy!

„Wiersz bez tajemnicy” Tadeusza Dąbrowskiego, otwierający jego ostatni tom „Pomiędzy”, ukazał się właśnie w dwumiesięczniku „Boston Review”. Autorką przekładu jest Antonia Lloyd-Jones. To już trzecia na przestrzeni ostatnich lat publikacja Dąbrowskiego w tym prestiżowym magazynie.

Nakładem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ukazał się dwujęzyczny, francusko-polski wybór wierszy pt. „Ten który był trudem światła / Celui qui fut labeur de la lumière. Hołd poetów Janowi Pawłowi II z okazji jego kanonizacji 27 kwietnia 2014”. Autorami przekładu są Krzysztof A. Jeżewski i Claude-Henry du Bord, wstęp i wybór są dziełem Wojciecha Kudyby.

W antologii znalazły się wiersze: Szymona Babuchowskiego, Józefa Barana, Romana Bąka, ks. Wacława Buryły, Claude Henry du Borda, Przemysława Dakowicza, ks. Eligiusza Dymowskiego, Wojciecha Gawłowskiego, Jarosława Jakubowskiego, Mieczysława Jastruna, Krzysztofa A. Jeżewskiego, Wojciecha Kassa, s. Agnieszki Kotei, Bernadetty Kuczery-Chachulskiej, Krzysztofa Kuczkowskiego, Wojciecha Kudyby, Tomasza Łychowskiego, Czesława Miłosza, Piotra Müldnera-Nieckowskiego, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego, ks. Jana Sochonia, Adriany Szymańskiej, Teresy Tomsi, ks. Alfreda Marka Wierzbickiego, Zofii Zarębianki i Tadeusza Żukowskiego.

W ramach pierwszych Spotkań Konserwatystów i Republikanów w Sopocie odbędzie się m.in. 7 maja br. w dworku Sierakowskich o godz. 19.00 wieczór autorski Bronisława Wildsteina, prozaika, publicysty i dziennikarza (prowadzenie: Wanda Zwinogrodzka i prof. Wiesław Ratajczak) oraz w tym samym miejscu 9 maja br. o godz. 12.00 panel dyskusyjny pt. „Sztuka a liberalna demokracja” z udziałem Krzysztofa Izdebskiego, Marcina Kołpanowicza, Jacka Kucaby, Macieja Mazurka i Zofii Rosińskiej. To w dworku Sierakowskich. W Hotelu Eden w ramach Spotkań obędzie się spotkanie z Agnieszką Kołakowską i Antonim Liberą (8 maja, godz. 19.00) oraz, tego samego dnia, sesja „Młodokonserwatyzm warszawski w kulturze polskiej 1876–1939”. Na imprezy wstęp wolny!

Organizatorami sesji są: Pracownia Literatury XIX wieku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
Ogólnopolski Konkurs Poetycki Środek Wyrazu 2019 czwartek, 24 październik 2019 2 -
Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego i nagroda za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku wtorek, 31 grudzień 2019 70 -

Zamówienia

Najnowszy numer dwumiesięcznika literackiego „Topos” w cenie 19 zł można nabyć w siedzibie wydawcy (ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot) lub pisząc na adres: prenumerata@tps-dworek.pl.

Wszelkie informacje dotyczące archiwalnych numerów czasopisma oraz tomików poetyckich dostępne są pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików w cenie 10 zł za sztukę) oraz tomiki poetyckie (w cenie 15 zł za sztukę) można zamówić pod adresem prenumerata@tps-dworek.pl. Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo informację o koszcie przesyłki, całkowitej kwocie przelewu, oraz podane zostaną dane do przelewu.

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Wciąż można zamówić prenumeratę „Toposu". 
Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych numerów
z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”. 

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Santander S.A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 114 zł (koszty wysyłki gratis na terenie Polski)
Prenumerata zagraniczna 114 zł plus koszty wysyłki (po indywidualnym uzgodnieniu)

Po wykonaniu przelewu prosimy o przesłanie
aktualnego adresu do wysyłki czasopisma
na adres: prenumerata@tps-dworek.pl 

Polecamy

 

Konstelacja Topoi. O rzeczach najważniejszych. Wybór tekstów krytycznych

red. A. Gleń

(Praca zbiorowa: Zbigniew Chojnowski, Przemysław Dakowicz, Stanisław Dłuski, Krzysztof Dybciak, Mirosław Dzień, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Grzegorz Kociuba, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Sławomir Matusz, Artur Nowaczewski)

 

Biblioteka „Toposu”, T. 145
Sopot 2017

Cena: 25 PLN

 

 

Konstelacja Toposu

Biblioteka „Toposu”, T. 119
Sopot 2015

(Praca zbiorowa: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Jarosław Ławski, Artur Nowaczewski)

Cena: 25 PLN

 

 

 

 

 

 

FLASH ADV