Topos

okladka 166 1 mniejsza

nowy numer wraz z tomikami
WOJCIECHA KASSA
I JERZEGO Ł. KACZMARKA

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz dwumiesięcznik literacki „Topos” zapraszają na kolejne Wiersze na Piętrze.

„To tylko pozostanie” będzie wyjątkowym spotkaniem z poezją Krzysztofa Kuczkowskiego, założyciela i redaktora naczelnego dwumiesięcznika literackiego „Topos”, autora szkiców, recenzji oraz kilkunastu tomów wierszy m.in. wydanych ostatnio zbiorów „Kładka. Wiersze duchowe” (2016) i „Ruchome święta” (2017). Spotkanie z twórcą wzbogaci poezja K. Kuczkowskiego w interpretacji Włodzimierza Galickiego z muzyką na żywo w wykonaniu Artura Modrzejewskiego (klarnet).
Piątek, 2 czerwca godz. 18.00, Sopot, Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12. Wstęp wolny!

Żeby powstał scenariusz, by pomysł oblekł się w konkretną formę, musi pojawić się jakieś słowo, zdanie, zdarzenie. Takim impulsem była dla mnie informacja i recenzja z wydanej niedawno książki Krzysztofa Kuczkowskiego „Kładka". Po wcześniejszej lekturze „Narcissus poeticus" czekałem na coś jeszcze i doczekałem się. Wybrane teksty z tych dwóch zbiorów złożyły się na program, który zatytułowałem cytatem z jednego z wierszy – „To tylko pozostanie". Przyznaję, że już dawno nie zdarzyło mi się tak mocno identyfikować z czytanymi treściami. Jestem bardzo ciekaw, czy ten dokonany przeze mnie wybór zdobędzie akceptację i uznanie Autora i publiczności. / Włodzimierz Galicki

 

Krzysztof Kuczkowski – ur. w 1955 r. w Gnieźnie. Poeta, autor szkiców i recenzji. Założyciel i redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Organizator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, dyrektor Festiwali Poezji w Sopocie, edytor i redaktor nagrodzonej Feniksem (2017) serii książek Biblioteka „Toposu”. Autor słuchowiska radiowego: „Opowieść o Truposzu” (2008) oraz perfomance (wspólnie z muzykiem Romanem Puchowskim, debiut sceniczny – 2007) pod tym samym tytułem. Wiersze w prasie publikuje od 1978 roku. Jest autorem kilkunastu tomów wierszy: „Ruchome święta” (2017), „Kładka. Wiersze duchowe” (2016), „Wiersze [masowe] i inne” (2010), „Dajemy się jak dzieci prowadzić nicości” (2007), „Pieśń miłości, pieśń doświadczenia” (z W. Kassem, 2006), „Tlen” (2003), „Wieża widokowa” (1998), „Niebo w grudniu” (1997), „Anioł i góra” (1996), „Stado” (z K. Szymoniakiem, 1995), „Widok z dachu” (1994), „Trawa na dachu” (1992), „Ciało, cień” (1989), „Pornografia” (1981), „Prognoza pogody” (1980). Laureat m.in. nagrody Prezydenta Miasta Sopotu „Sopocka Muza” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (1996), srebrnego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008) oraz Nagrody „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2008).

Włodzimierz Galicki – od 40 lat bez mała popularyzator poezji, pracuje nad słowem, przygotowuje młodzież do konkursów recytatorskich, twórca scenariuszy poetyckich, grup teatralnych, wieczorów literackich. Świetny interpretator poezji. Pomysłodawca, szef artystyczny i przez 6 lat współorganizator comiesięcznych spotkań z "Poezją w kamienicy" odbywających się w klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi. Twórca projektu „Poezja w drodze” w ramach którego, próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami właśnie poprzez poezję pokazać prawdziwe oblicze polskiej mowy. Jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę. Jego ostatni pomysł to Przedsionek Literacki w Bibliotece Politechniki Łódzkiej, gdzie pracuje.

 Artur Modrzejewski – studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi w 2007 r. pod kierunkiem prof. Ryszarda Ryczla. Brał udział w polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Zwyciężył w I Makroregionalnym konkursie Interpretacji w Łodzi (2002),  zdobył wyróżnienia na IV i VI Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2001 i 2005 rok) oraz IV nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. Umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach klarnetowych u Florent Heau, Philippe Cupper'a, Davida Campbella, Aleksandra Romańskiego, Arkadiusza Adamskiego, Valtera Vitka i Jana Jakuba Bokuna. Otrzymał certyfikat słynnego francuskiego producenta klarnetów Buffet Crampon. Od 2005 roku rozpoczął współpracę z łódzkim Teatrem Muzycznym i z Filharmonią Łódzką. Prowadzi klasę klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi i w Szkole Muzycznej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja".

 

„Kładka”
(…) Wiersze pisze się po to – twierdzi Krzysztof Kuczkowski – „żeby wejść w komunię, nawiązać kontakt, rozmowę, zainicjować wymianę myśli i idei”, a nie po to „żeby rzucić na kolana, być podziwianym, zyskać prestiż i zdobyć znaczenie”. To chyba dlatego prawdziwemu poecie tak trudno uwierzyć, że naprawdę jest poetą. Sam nawet Adam Mickiewicz – będąc już autorem „Dziadów” i „Pana Tadeusza” – wyznawał: „Często zdaje mi się, że widzę ziemię obiecaną poezji jak Mojżesz z góry, ale czuję, żem niegodzien zajść do niej! Wiem przecież, gdzie leży, i wy młodsi patrzcie w tamtą stronę…”. Młodszy o 150 lat Kuczkowski wie, o czym Mickiewicz mówił! / Jacek Salij OP

*

Już – o, pycho! – myślałem, że trochę „znam” poezję Kuczkowskiego. Jego „Kładka” rzucona w inne przestrzenie: z „zamieci niebytu”, z „nicości” ku… Oto jeden z tych najczystszych poetów Słowa. Żaden tu z niego kaznodzieja, moralista, erudyta. Chętnie nazwałbym go ochrzczonym presokratykiem, poetą pierwszych elementów, żywiołów, których tajemnicze życie, fluktuacje obserwuje on w ruchu trzcin, w „martwym oku wody”, chmurach. Kuczkowski jest z tych i takich poetów, którzy szczerze cieszą się każdym „nie wiem” i których ta radość wiedzie ku „innemu nie wiem”. Wtedy przychodzi do nich tchnienie wiary, w apofatycznej ekstazie, czułości spojrzeń, w sławieniu Stwórcy, który nawet w „nie wiem” jest. I kogo wtedy wielbić bardziej: poezję, poetę, świat czy jego Stwórcę / prof. Jarosław Ławski
źródło: republika.ostrowska.pl

 

„Ruchome święta”
(…) O czym jest najnowszy tom poety Krzysztofa Kuczkowskiego? W największym skrócie: o biednym chrześcijaninie patrzącym na epokę, którą znamionuje rozpad najważniejszych dla niego wartości duchowych. Niezależnie od wszystkiego, pozostaje on im wierny, mimo, że jego wierność nierzadko jest trudna i niekiedy pozostaje ciemna. Poeta ma świadomość dualizmu ludzkiego doświadczenia, a zmaganie się z nim zalicza do najbardziej dramatycznych walk, jakie istota ludzka może toczyć ze sobą i światem. Jednocześnie podejmowane przez człowieka, nieustanne próbowanie przekraczania dualnej natury, uważa za jego fundamentalną powinność, za duchowe abecadło. Oczywiście – jak pisze W.H. Auden – „człowiek nie jest ani czystym duchem, ani czystą naturą  – gdyby był którymkolwiek z nich, nie miałby historii”. Dlatego świadomość osoby mówiącej w tych wierszach, mówiącej także z perspektywy ruchomych świąt, no więc ta świadomość rozdarta jest między kronos i kairos, czyli z jednej strony uwięziona jest w czasie historycznym, który zawsze jest pułapką, tym ludzko-ziemskim, rozumowo pozbawionym perspektywy zbawienia, a z drugiej strony wychylająca się ku czasowi wypełnionemu, bosko-wiecznemu, poprzez który działa Bóg. / Wojciech Kass
źródło: instytutksiazki.pl

 

Żeby powstał scenariusz, by pomysł oblekł się w konkretną formę, musi pojawić się jakieś słowo, zdanie, zdarzenie. Takim impulsem była dla mnie informacja i recenzja z wydanej niedawno książki Krzysztofa Kuczkowskiego „Kładka". Po wcześniejszej lekturze „Narcissus poeticus" czekałem na coś jeszcze i doczekałem się. Wybrane teksty z tych dwóch zbiorów złożyły się na program, który zatytułowałem cytatem z jednego z wierszy – „To tylko pozostanie". Przyznaję, że już dawno nie zdarzyło mi się tak mocno identyfikować z czytanymi treściami. Jestem bardzo ciekaw, czy ten dokonany przeze mnie wybór zdobędzie akceptację i uznanie Autora i publiczności. / Włodzimierz Galicki

Zamówienia

Najnowszy numer dwumiesięcznika literackiego „Topos” w cenie 19 zł można nabyć w siedzibie wydawcy (ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot) lub pisząc na adres: prenumerata@tps-dworek.pl.

Wszelkie informacje dotyczące archiwalnych numerów czasopisma oraz tomików poetyckich dostępne są pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików w cenie 10 zł za sztukę) oraz tomiki poetyckie (w cenie 15 zł za sztukę) można zamówić pod adresem prenumerata@tps-dworek.pl. Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo informację o koszcie przesyłki, całkowitej kwocie przelewu, oraz podane zostaną dane do przelewu.

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Wciąż można zamówić prenumeratę „Toposu". 
Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych numerów
z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”. 

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Santander S.A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 114 zł (koszty wysyłki gratis na terenie Polski)
Prenumerata zagraniczna 114 zł plus koszty wysyłki (po indywidualnym uzgodnieniu)

Po wykonaniu przelewu prosimy o przesłanie
aktualnego adresu do wysyłki czasopisma
na adres: prenumerata@tps-dworek.pl 

Polecamy

 

Konstelacja Topoi. O rzeczach najważniejszych. Wybór tekstów krytycznych

red. A. Gleń

(Praca zbiorowa: Zbigniew Chojnowski, Przemysław Dakowicz, Stanisław Dłuski, Krzysztof Dybciak, Mirosław Dzień, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Grzegorz Kociuba, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Sławomir Matusz, Artur Nowaczewski)

 

Biblioteka „Toposu”, T. 145
Sopot 2017

Cena: 25 PLN

 

 

Konstelacja Toposu

Biblioteka „Toposu”, T. 119
Sopot 2015

(Praca zbiorowa: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Jarosław Ławski, Artur Nowaczewski)

Cena: 25 PLN

 

 

 

 

 

 

FLASH ADV