Topos

Topos 154

nowy numer wraz z tomikami
ANNY GOŁAWSKIEJ
i MICHAŁA KOZŁOWSKIEGO

Dwumiesięcznik Literacki „Topos” objął patronatem „Alegorię miłości” C.S. Lewisa w tłumaczeniu Magdy Sobolewskiej.

Tytuły poszczególnych rozdziałów: I. Miłość dworna; II. Alegoria; III. Powieść o Róży; IV. Chaucer; V. Gower. Thomas Usk; VI. Alegoria jako gatunek dominujący; VII. Faerie Queene; DODATEK I. Geniusz i Geniusz; DODATEK II. Danger. Książka ukaże się na początku marca br. nakładem krakowskiego Wydawnictwa Esprit.

 

Ludzkość nie przechodzi przez kolejne fazy rozwoju niczym pociąg przejeżdżający przez stacje; jako coś żywego, ma ona ten przywilej, że jest w ciągłym ruchu i nigdy nie zostawia niczego za sobą. W pewnym sensie jesteśmy nadal tym, czym byliśmy kiedyś.

fragment

 

Alegoria miłości to jedna z najważniejszych książek C.S. Lewisa na temat historii kultury, obok jego słynnego Odrzuconego obrazu, poświęconego średniowiecznemu widzeniu świata. Tym razem znakomity pisarz i eseista przedstawia czytelnikowi pasjonujący obraz średniowiecznej literatury, jej wielkiego tematu – miłości, i charakterystycznej formy – alegorii. Książka Lewisa to podroż do źródeł naszej cywilizacji, pokazująca, że wiele poglądów i wartości, które uważamy za naturalne i zawsze obecne w kulturze, miały w istocie swoje określone początki; wiele innych mogłoby wyglądać inaczej, część zaś utraciliśmy już bezpowrotnie. Ta książka to niezwykły popis literackiej erudycji i przenikliwości autora Opowieści z Narnii, który dowodzi, że jest nie tylko znakomitym twórcą fantastyki oraz wybitnym pisarzem chrześcijańskim, ale – być może przede wszystkim – wielkim badaczem literatury i jej historii. Lektura Alegorii miłości to dla każdego miłośnika Lewisa niepowtarzalna okazja, by podejrzeć, czym tak naprawdę C.S. Lewis zajmował się w miejscu pracy – na Oxfordzie i katedrze literatury średniowiecznej w Cambridge, i jakie są źródła jego zdumiewających dzieł fantastycznych.

Clive Staples Lewis, autor słynnych Opowieści z Narnii, urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście. W wieku dziewiętnastu lat brał udział w I wojnie światowej. Między innymi to traumatyczne doświadczenie stało się przyczyną utraty wiary przez przyszłego pisarza. Po powrocie do domu Lewis podjął studia nad literaturą angielską. Na uniwersytecie w Oxfordzie poznał J. R. R. Tolkiena i związał się z kręgiem Inklingów. Pod wpływem prowadzonych w grupie dyskusji, które dotyczyły nie tylko kształtu literatury i kultury, ale także religii, rozpoczął się proces powrotu Lewisa do chrześcijaństwa. Temu okresowi jego życia poświęcony jest Zaskoczony radością – autobiograficzna książka opisująca utratę wiary i nawrócenie. Problemy wiary, relacji człowieka do Boga, dobra i zła w świecie stały się jednymi z głównych tematów jego pisarstwa. Odnaleźć je możemy w powieści Dopóki mamy twarze – ostatnim arcydziele Lewisa, a także napisanym po śmierci ukochanej żony osobistym tekście Smutek, który stanowi swoisty kontrapunkt dla wyważonego dyskursu Problemu cierpienia. Lewis jest również autorem Rozważań o Psalmach, w których spojrzenie teologa spotyka się z odczuciami wysmakowanego znawcy literatury. Pisarz zmarł 22 listopada 1963 roku w Oxfordzie, zostawiając po sobie spuściznę obejmującą nie tylko twórczość literacką, ale także eseistyczną, autobiograficzną i krytyczną.

 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
Konkurs poetycko-plastyczny Wiersz+Obraz czwartek, 31, sierpień 2017 15 -
38. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej czwartek, 31, sierpień 2017 15 -
XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu” piątek, 22, wrzesień 2017 37 -
XXXII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Mieczysława Stryjewskiego w Lęborku sobota, 30, wrzesień 2017 45 -
III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rodziny Wiłkomirskich niedziela, 15, październik 2017 60 -
43. Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jesienna Chryzantema” piątek, 20, październik 2017 65 -

Zamówienia

Wszelkie informacje dotyczące archiwalnych numerów czasopisma oraz tomików poetyckich dostępne są pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików) oraz tomiki poetyckie w cenie 10 zł można zamówić dokonując przelewu na nasze konto. W rubryce „Tytułem” należy wpisać numer „Toposu” np. 6/2008 lub tytuł tomiku. Zamówienie zostanie wysłane na adres nadawcy podany w przelewie (jeżeli adres do wysyłki jest inny - prosimy o kontakt na adres: prenumerata@tps-dworek.pl).

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Wciąż można zamówić prenumeratę „Toposu". 
Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych numerów
z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”. 

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Bank Zachodni WBK S. A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 90 zł (koszty wysyłki pokrywa Wydawca)
Prenumerata zagraniczna 180 zł

Po wykonaniu przelewu prosimy o przesłanie
aktualnego adresu do wysyłki czasopisma
na adres: prenumerata@tps-dworek.pl 

FLASH ADV
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player