Topos

Topos 153

nowy numer wraz z tomikami
JANUSZA NOWAKA
i KRZYSZTOFA KUCZKOWSKIEGO

W czwartek, 3 listopada o godz. 18.00 odbyło się na spotkanie z Wojciechem Kassem, poetą, eseistą, redaktorem „Toposu” i dyrektorem Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Spotkanie wokół najnowszego zbioru poezji W. Kassa „Pocałuj światło. 89 wierszy” poprowadził Krzysztof Kuczkowski.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć tutaj i tutaj

Wojciech Kass – ur. w 1964 r. w Gdyni. Poeta, eseista. Pracuje jako adiunkt w Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Wydał szkice „Aj, moi dawno umarli” (1996) i „Pęknięte struny pełni” (2004) oraz zbiory wierszy: „Do światła” (1999), „Jeleń Thorwaldsena” (2000), „Prószenie i pranie” (2002), „Przepływ cieni” (2003), „Gwiazda głóg” (2005), „Pieśni miłości, pieśni doświadczenia” (z K. Kuczkowskim, 2006), „Wiry i sny” (2008), „41” (2010), „Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy” (2012), „Ba!” (2014), „Przestwór. Godziny” (2015), „Pocałuj światło. 89 wierszy” (2016). Członek PEN-Clubu, odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis”. Mieszka w Praniu.

O wierszach Wojciecha Kassa
W kończącym tom tekście Adriana Glenia zatytułowanym „Mapa wierszy Wojciecha Kassa”, czytamy m.in.: „Poezja Wojciecha Kassa prosi o uwagę – trzeba ją czytać niespiesznie, jak przechodzień – zaprasza do uważności, uważności uczy. A wraz z nią przychodzi – pokora. I wówczas można zacząć od nowa. Obroty na leśnej drodze, którą idziemy razem, rysują przecież figurę nieskończoności. Zostawmy wszystko, co nie (u)ważne. I chodźmy na spacer z Poetą. Pozwólmy raz jeszcze, aby jego wiersze prawdziwie zamieszkały, znalazły miejsce w naszych umysłach i sercach. (Bo przecież, jak pisał Julian Kornhauser, wiersz to taki wieczny tułacz, którego mamy podjąć, którego mamy ugościć; czyż wiersz to nie przestrzeń najbardziej u-boga?). Każdy z nas może wszak wejść na drogę tej poezji z wielu różnych miejsc. Może podrzeć mapę, wnikać do Wnętrza wierszy wraz z cięciem coraz to nowych, wybranych przez siebie fraz. I ssać cały metafizyczny szpik tych obrazów, nie licząc specjalnie na określone epifanie. Radując się po prostu błyskami piękna lub trwając przez moment niczym czarny obelisk… Mapy po to są wszak, by je wykreślać. A przestrzeń – by otwierać się na powrót!”. / Adrian Gleń, „Mapa wierszy Wojciecha Kassa” (fragment)

Zamówienia

Wszelkie informacje dotyczące archiwalnych numerów czasopisma oraz tomików poetyckich dostępne są pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików) oraz tomiki poetyckie w cenie 10 zł można zamówić dokonując przelewu na nasze konto. W rubryce „Tytułem” należy wpisać numer „Toposu” np. 6/2008 lub tytuł tomiku. Zamówienie zostanie wysłane na adres nadawcy podany w przelewie (jeżeli adres do wysyłki jest inny - prosimy o kontakt na adres: prenumerata@tps-dworek.pl).

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Wciąż można zamówić prenumeratę „Toposu". 
Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych numerów
z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”. 

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Bank Zachodni WBK S. A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 90 zł (koszty wysyłki pokrywa Wydawca)
Prenumerata zagraniczna 180 zł

Po wykonaniu przelewu prosimy o przesłanie
aktualnego adresu do wysyłki czasopisma
na adres: prenumerata@tps-dworek.pl 

FLASH ADV
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player