Już za kilka dni, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, ukaże się nowy zbiór wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, jednego z najchętniej czytanych polskich poetów, dobrze znanego także poza krajem; jego utwory tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków. Dąbrowski jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej, które otrzymał decyzją Tadeusza Różewicza. Publikuje w wielu pismach w Polsce i na świecie, m.in. w „Odrze”, „Toposie”, „New Yorkerze”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” oraz „Neue Zürcher Zeitung”.
Tom „Scrabble” zaprasza Czytelnika do gry, w której chodzi o spotkanie w słowach i przenikanie się doświadczeń.
ADAM ZAGAJEWSKI: „Dlaczego lubimy wiersze Tadeusza Dąbrowskiego? Lubimy jego wiersze, ponieważ są niezmiernie konkretne. Dlaczego podobają nam się wiersze bardzo konkretne? Podobają nam się, ponieważ w ich percepcji uczestniczą wszystkie władze umysłu.
Tadeusz Dąbrowski jest w dziedzinie poezji kimś, kogo Francuzi nazywają le grand reporter. Posiada temperament realisty, lecz jego realizm jest z natury poetycki, prowadzi do odkryć, nie zaś do oskarżeń. Jego wiersze osiągają nadzwyczajny poziom skupienia, stanowiąc adekwatną odpowiedź na absurd naszego świata”.